FLINTLÅSGEVÄR, Studsare m / 1804 för jägare. Sverige.

Stock av bonat lövträ, lås och pipa av metall samt detaljer av mässing. Otydlig märkning vid pipan. Troligen tillverkad vid Norrtälje Faktori. Räfflad pipa. Kaliber 22 mm. Längd ca 113 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Mindre skador med mindre materialbortfall samt lagning. Laddstocken saknas.

Utropspris
20 000 SEK