BAJONETT, m/ 1815-20, för fältjägare, Sverige.

Med fjäder. Fäste av mässing, läderbeklädd kavel. Under parerskyddet märkt MM. Rak tveeggad klinga med skarp ås. Längd ca 75 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Missfärgad. Repor.

Utropspris
4 000 SEK