GÖSTA ADRIAN-NILSSON, blyerts på papper, osignerad. Troligtvis utförd på 1930-talet & BREV från CARL KYLBERG till GAN.
Brevet odaterat. Trol. skrivet 1926.
Ett dubbelvikt ark om totalt två handskrivna sidor. Innehåll: "Tisdag. Käre Gösta![understruket samt förhöjt med röd akvarellfärg] Tack från oss båda för sist. Det var en kort men vacker tid. Varken Ruth eller jag skall någonsin glömma hur skönt och roligt vi hade tillsammans - vi tre. Vi höra tillsammans och det är oss svårt att spjärna --- mot en sådan udd[?]. Gösta jag har order från Gummeson till dig. Hans Förträfflighet befaller att du inte får dröja med att skriva till prinsen på det att prinsen må infinna sig ofördröjligen hos Hans Förträfflighet. Skynda dig alltså att skriva ett sådant brev! Ruth hälsar att hon bett en rik fru gå ner på din utställning och köpa. Få se hur det går. Dessa rader i all hast. Nu måste jag ut och springa ärenden till Ruth. Var hjärtligt omfamnad av oss båda. Din Calle". Tillägg i marginalen: "Vi sakna dig mycket[understruket]". Cirka 28,5 x 21,5 cm.
Teckningen:
Gatuvy med flanörer under viadukt. Bildyta cirka 18,5 x 15 cm. Bladstorlek 23 x 17,5 cm.
Brevet: Reva/Revor. Vikveck. Hanteringsveck. Gulnad.
Teckningen: Mjuka hanteringsveck. Gulnad.
Därefter i arv.
Motivet är eventuellt baserat på eller utfört med inspiration från de gatumiljöer vilka omgav GAN:s bostad på Bastugatan 25 på Södermalm i Stockholm där han bodde 1931-1965.