LJUSKRONA, sengustaviansk stil, 1900-talets första hälft.

Stomme av mässing, behängd med slipade prismor samt med blå glasskål. För fyra ljus, tre ljuspunkter. Diameter ca 38, höjd ca 65 cm.

Smärre slitage och skador, nagg. Några prismor saknas. Smuts. Ej funktionstestad.

Utropspris
4 000 SEK