Till minne av den svenska uppfinnaren John Ericsson. Med motiv av pansarkryssaren USS Baltimore som förde Ericssons kista till Sverige, likfärden vid Karl XII:s torg i Stockholm, USS Monitors strid med Merrimack vid Hampton Roads 1962 under amerikanska imbördeskriget, Ericssons födelsehus i Långbanshyttan samt porträtt av Ericsson. 24,5 x 11 x 11 cm.
Slitage. Repor. Färgbortfall. Fläckar. Rostangrepp.
John (Johan) Ericsson var en svensk uppfinnare född 1803 i Långbanshyttan. Han var verksam i England och USA och konstruerade bland annat skeppet USS Monitor. Han dog i USA 1889 men fick en högtidlig likfärd i Sverige 1890 innan han begravdes i Filipstad.