GERTRUD LÖNEGREN, bordslampa, stengods, Rörstrand.
Rundad form med vertikala linjer i svag relief. Totalhöjd ca 41 (endast lampfot ca 27 cm)
Slitage. Krackelyr. Ej funktionstestad. Ett mindre ytligt nagg undertill vid fotringen.