Johan Georg Asplund för Rörstrand. Dekor av näckrosblad och blommor i relief.Johan Georg Asplund för Rörstrand. Piedestal, höjd ca 86. Diameter ca 40 cm. Ytterfoder höjd 29.
Slitage. Krackelyr. Smärre sprickor.