Ek. Topp med uppfällbart lock. Dörrpar med bakomliggande lådor samt mindre dörr. Beslag av järn. Bredd 85, djup 38, höjd 74 cm. Nyckel finns.
Slitage. Omarbetad. Renoverad. Kompletterad. Torrsprickor. Fläckar. Repor. Några defekta beslag. Smärre rostangrepp.