BÖCKER, Resor i Egypten, Syrien och Palestina 1820-22

Jacob Berggren: Resor i Europa och Österländerna. 1-3.

Stockholm 1826-28. [2] + 376 + 112; + 560; + 142 + [2] + 70 s. + 3 graverade titelblad + graverad utvikbar karta över Syrien + 2 graverade utvikbara planscher (plan över Jerusalem, karta över Bosporen) + 6 tryckta utvikbara bilagor (inkl ’titelblad’) med grekiska och latinska inkrifter.

Tre volymer. Samtida halvfranska band av P. G. Dahlbom i Uppsala (etikettsignerade). Nötta, kapitäl med smärre skador, ytligt slitage och kantnötning av marmorerade pärmpapper, syrienkartan med liten lagad reva i anslutning till infästningen (påverkar endast den graverade ramlinjen). Samtida namnstämpel på titelsidorna. J: Strokirk. Senare exlibris för Vilh. Hansten resp. Reinhold Charpentier.
Jacob Berggren var legationspredikant vid svenska beskickningen i Konstantinopel. Detta är första upplagan av hans resa genom Egypten, Syrien och Palestina 1820-22.

Slitage.

Utropspris
2 000 SEK