Fanerat med olika träslag, riklig dekor av intarsia. Uppsvängt krön. Glasat dörrpar med bakomliggande hyllplan. Tre lådor under dörrpar. Beslag av mässing. Bredd 142,5. Djup 36. Höjd 216 cm. Nyckel finns.
Slitage. Smärre fläckar. Torrsprickor. Kompletterad med senare del av bakstycke.