NILS STRINNING, soffbord, 1950-tal.
Skivan fanerad med teak, på målade metallben. Längd 80, bredd 50, höjd 56,5 cm.
Slitage, repor och fläckar. Renoverat, senare målning.
Jämför bordet med utställt exemplar på Svenska slöjdföreningens utställning "52 möbler 52". Röhsska museet våren 1952.
Nils Strinning var en svensk arkitekt och formgivare född i Kramfors. Han studerade vid Tekniska Skolan. Strinning är främst känd för att tillsammans med sin fru Kajsa ha formgivit den så kallade ”Stringhyllan”, som består av fanerade hyllplan som hängs på plastöverdragna metalltrådsgavlar. Efter att den förevisats på H55-utställningen i Helsingborg 1955 kom den att bli en enorm succé. Hyllan är idag en klassiker och nytillverkas.