PUCCI, klänning, storlek 12.
Klänning i klassiskt puccimönstrad siden. Dold knäppning på sidan. Märkt "EMILIO PUCCI". Enligt märkning storlek 12. Ärmlängd ca 33 cm. Bystvidd ca 92 cm. Rygglängd ca 110 cm.
Smärre slitage.
Pucci är ett italienskt modehus grundat av Emilio Pucci 1947 i Florens. Pucci designade sina första kollektioner för ett skidåkningslag vid Reed College. Han använde sig av nymodiga, stretchiga material. Synonymt med Puccis design är djärva geometriska tryck med närmast kalejdoskopiska effekter i bjärt kontrasterande färger. På 1960-talet designade Pucci bland annat uniformer för det amerikanska flygbolaget Braniff International. Idag driver norrmannen Peter Dundas företaget vidare.