GOLVUR, England, omkring år 1800.

Fanerad med mahogny. Intarsiadekor av instrument och bladverk. Urvaln märkt James Richardson Stoney Stratford. Höjd 238 cm. Lod och pendel finns.

Slitage. Fanerskador. Torrsprickor. Delar saknas. Ej funktionstestad. Repor. Skador. Nyckel saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK