BOK, Carl von Linné: Fyra skrifter, Stockholm, Nordiska Bibliofilsällskapet, 1939.

Med 10 signerade trägravyrer av Sallberg

Carl von Linné: Fyra skrifter. Illustrerade av Harald Sallberg. Redigerad av Arvid Hj. Uggla.

Stockholm, Nordiska Bibliofilsällskapet, 1939. 164 s. Rikt illustrerad. Trägravyrerna signerade i blyerts av Sallberg. Handkolorerat originalpergamentband utformat av Harald Sallberg, färgat blått snitt.

Exemplar av den sällsynta första utgåvan, utgiven 1939. (Större delen av upplagan utkom först i en restupplaga 1942 med nytt omslag och i pappband.) Tryckt i 770 ex varav detta är nr S181. De fyra ingående skrifterna är "Tal om märkvärdigheter uti insecterna", "Naturaliesamlingars ändamål och nytta", "Tal vid der Kongl. Majesteters höga närvaro" och "Deliciae naturae".

Slitage.

Utropspris
2 000 SEK