Förgyllt mässingfäste, läderkavel med mässingtråd. Klingan märkt G.E. Svalling Rosenborg. Svartmålad metallbalja. Med portopé. Längd 95 cm, klinga 82 cm.
Slitage. Liten buckla i baljan.