UNDEROFFICERSVÄRJA, Sverige, för infanteriet, modell 1899, tidigt 1900-tal.

Förgyllt mässingfäste, läderkavel med mässingtråd. Klingan märkt G.E. Svalling Rosenborg. Svartmålad metallbalja. Med portopé. Längd 95 cm, klinga 82 cm.

Slitage. Liten buckla i baljan.

Utropspris
150 EUR