MAT- och KAFFESERVIS, porslin, 86 delar, "Musselmalet", helblond, Royal Copenhagen, Danmark.
12 st mattallrikar (1084, diameter 25,5 cm)
14 st mindre mattallrikar (1085, diameter 23,5 cm)
11 st assietter (1086, diameter 19,5 cm)
12 st assietter (1087, diameter 17 cm)
12 sopptallrikar (1079), diameter 23 cm
12 kaffekoppar med fat (1035)
Soppterrin med lock (1109, längd 31 cm)
Karott med lock (1128, diameter 20 cm)
Gallerskål (1054)
Skål på fot (511)
Såsbåt (1105)
Ljusstakar, ett par (1138)
Sockerskål (691)
Gräddkanna (521)
Små fat, 2 st (1004)
Salt och peppar ströare
Bruksskick. Tre delar med mindre kantnagg.