Georg Jensen

(Danmark, 1866-1935)
Georg Jensen
(Danmark, 1866-1935)

GEORG JENSEN, strösked, silver, 1900-talets första hälft. Vikt ca 110 g.

Oval genombruten skål. Längd 25 cm.

Obetydligt slitage.

Formgivare

Georg Jensen var en dansk silversmed och designer. Jensen utbildade sig på det Kongelige Danske Kunstakademie i Köpenhamn med inriktning på skulptur. Innan han startade sitt eget företag arbetade han på Bing & Grøndals porslinsfabrik. Han grundade sin silversmedja 1904 där många arbeten i jugendstil. Företaget Georg Jensen Sølvsmedie öppnade 1924 en filial på Fifth Avenue i New York City. Företaget har ofta haft formgivare knutna till sig som till exempel Sigvard Bernadotte, Arne Jacobsen och Verner Panton. Under 1960- och 1970-talen togs skulpturalt utformade smycken och armbandsklockor med i sortimentet formgivna av bland annat Vivianna Bülow-Hübe. Georg Jensen har alltid sålt högkvalitativa silverföremål med unik design. Ren och tidlös estetik är företagets signum.

Klubbat pris
4 450
400
422
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (12 bud)
17 dec 2017 16:40
4 450 SEK
17 dec 2017 16:40
4 250 SEK
17 dec 2017 14:44
4 200 SEK
16 dec 2017 15:31
4 000 SEK
16 dec 2017 15:31
3 800 SEK
16 dec 2017 15:31
3 400 SEK
16 dec 2017 15:31
3 200 SEK
16 dec 2017 15:31
3 000 SEK
16 dec 2017 15:31
2 800 SEK
16 dec 2017 15:31
2 200 SEK
16 dec 2017 15:31
2 000 SEK
16 dec 2017 7:57
1 000 SEK