Collier, ett par örhängen och brosch med fasettslipade ametister. Hänge med även med små halvpärlor. Silver med svenska importstämplar.
Längd collier 43 cm. Längd brosch med nål ca 3 cm.
Örhängen ametister ca 10 x 10 mm. Skruv.
Total vikt ca 23 gram
Bruksslitage. Anlupen.