MATTA

Rya, ca 229,5 x 124 cm, signerad SS, Sverige omkring 1940-1950-tal.

Brunmelerad botten med stor polykrom figur. Gul bård.

Konditionsrapport

Något slitage och smutsig, fläckar, smärre skador. En skadad kortsida, ställvis skadade fransar, många saknas.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anette Granlund

Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

+46 8-614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 2 000 SEK

    Slutpris

    300
    30 EUR
    37 USD

    Budhistorik (1 bud)
    1 7 jan 19:01300SEK