MATTA, rya, ca 229,5 x 124 cm, signerad SS, Sverige omkring 1940-1950-tal.

Brunmelerad botten med stor polykrom figur. Gul bård.

Konditionsrapport

Något slitage och smutsig, fläckar, smärre skador. En skadad kortsida, ställvis skadade fransar, många saknas.

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Anette Granlund

    Anette Granlund
    Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

    anette.granlund@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss