Konande form med svisselerad dekor. Bland annat Erik Edquist, Torshälla, 1810; Gustaf Otto Sjöberg, Falun, 1811; möjligen Jacob Ulrik Flohr, Norrköping, 1830. Höjd 7,5-9,5 cm. Total vikt 180 gram.
Slitage. Vissa stämplar otydliga. Bucklor. Lagningar.