KURT KARLSSON, sideboard, "Mässan", August Löfvings Möbelfabrik, Tibro, 1950-tal.

Fanerat med teak. Svartlackerat underrede. Skåpdörrar med bakomliggande hyllinredning. Sju lådor och en utdragbar skiva. Längd 145 cm, bredd 43 cm, höjd 115 cm. Nyckel finns.

Bruksskick. Smärre fanerskada.

Svenska möbler, Andreas Siesing, Atlantis förlag 2015, sid. 506.

Utropspris
4 000 SEK