NILS JONSSON, matbord, "Bjärni", Troeds, Bjärnum, 1900-talets andra hälft.

Teak. Delvis fanerat. Två utdragbara skivor. Längd 56+135+56 cm. Bredd 85 cm. Höjd 74 cm.

Slitage.

Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 388

Utropspris
2 000 SEK