Teak. Delvis fanerat. Två utdragbara skivor. Längd 56+135+56 cm. Bredd 85 cm. Höjd 74 cm.
Slitage.
Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 388