Bronserad metall och grönglaserad keramik. Genombruten benställning med dekor av bl.a akantusblad och blommor. Glaskupa med målad dekor. Höjd 166 cm.
Omarbetad. Slitage. Delar saknas. Nagg. Krackelyr.