Halvstock i mörkbetsat trä. Kindstöd med skuren dekor. Beslag i mässing och stål. Laddstock av trä. Längd 124 cm.
Bruksskick. Renoverat och kompletterat, avkortad stock. Sprickor. Defekt lås, fastnar endast i ett läge. Lagningar.