Brosch med turkoser och floral dekor. Stämplad ABJ, Juvelfabriken Ab. Stockholm 1940.
Halsband, ankarlänk med turkoser. Längd 49 cm. Med svensk kontrollstämpel. Totalvikt 79 gram.
En turkos lite lös i fattning i brosch. Turkoser på brosch förstärkta i fattning med tråd. Bruksslitage.