VOITTO HAAPALAINEN, fåtölj, Asko, Finland, 1960-tal.
Stoppad rygg och sits med galonklädsel fäst med pärlspik. Förkromad benställning. Märkt. Sitthöjd 39 cm.
Smärre slitage. Smärre fläckar.
Modellen formgiven 1961.