Göteborgsmotiv, utfört vid av Mjölby Intarsia. Olika träslag. Längd 101 cm. Bredd 39 cm. Höjd 135 cm. Dokumentation medföljer. Nyckel finns.
Slitage. Krackelyr. Torrsprickor. Mindre fanerskador. En låda med defekt lås.