SAM LARSSON, karmstolar ett par, Dux, 1900-talets andra hälft.
Kromad stomme, klädda i svart skinn, bruna skinndetaljer. Sitthöjd ca 40 cm.
Slitage. Repor. Märken. Bristningar i skinnband till rygg. Klädsel med hål.