BØRGE MOGENSEN, soffa, "Coupé" modell 2192, Fredericia Stolefabrik, Danmark.
Röd läderklädsel. Lösa dynor i rygg och sits. Mörkbetsade ben. Längd 155 cm, djup ca 85 cm, höjd 106 cm.
Bruksslitage. Repor. Fläckar. Lagningar på lädret.