Märkt och daterat på fronten, "Den 12 januari 1768". Barrträ, originalmålad dekor och beslag av järnsmide. Längd ca 53, bredd ca 49, höjd ca 26 cm. Nyckel finns.
Slitage. Smärre skador såsom torrsprickor. Nyckel och lås kärvar något. Invändigt ursprungligen med avdelare (saknas). Några nitar till beslagen saknas. Undersidan med obetydlig komplettering/skiva på ursprunglig botten.