Design
994750
Signe Persson-Melin
(Född 1925)

SIGNE PERSSON-MELIN, tekanna, stengods, signrad Signe Persson-Melin och daterad 1968.

Handdrejad. Oktogonal form. Handtag av bambu. Signerad. Höjd inklusive handtag 24 cm.

"Signe Persson-Melin. Keramiker och formgivare." Stokholm, Carlssons bokförlag, 2008. S. 38-41. Jan Norrman.

"När Signe visade nya kannor på Konsthantverkarna 1963 blev det en omskriven utställning. Recensenterna hyllade hennes nya - arkitektoniska - kannor. Kannorna drejades först och sedan bankades de partiellt fyr- eller sexkantiga. På så vis uppstod en spänning mellan runt och fyrkantigt.".

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
5 000 SEK