SERVERINGSFAT, fyra stycken, samt VAS, kantonporslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.

Dekor i kantonfärger, fint målad dekor av figurscener i palatsmiljö.

Mått på serveringsfat, 23x22 cm samt 21x16,3 cm. Diameter på serveringsfat 26 cm (smärre nagg på fotring).
Höjd på vas 18 cm.

Smärre slitage, smärre fotringsnagg.

Utropspris
3 000 SEK