Invändigt förgyllda. En balusterformad med dekor av rocailler, en med dekor av rocailler och krönande fågel, en urnformad med dekor av festoner och krönde putto samt öppningsbar fot. Höjd 6-8 cm. Total vikt 145 cm.
Smärre slitage. Två med monogram undertill.