Förkromad stålrörsstomme, sits och rygg klädd i oxblodsfärgat läder, höjd 100 cm.
Smärre slitage, repor, nackkudden med torkad stoppning.
Tidskriften Arkitektur Nr 3, s. 4, år 1971.
Modellen formgiven för Hotell Sheraton i Stockholm som öppnade 1972. Sheraton Hotell ritades av arkitektfirman AOS. Möblerna för hotellet formgavs av Firma Ulf Bengtsson där Sundberg var ansvarig möbelarkitekt. Fåtöljen tillverkades i hög kvalitet för detta tillfälle samt i en mindre upplaga till vissa ambassader och styrelserum.