FÄSTMÖSKRIN, allmoge. Ljusdal, Hälsingland, 1800-talets första del.
Blåmålat. Snedställt lock med skuren kartusch av rosett och medaljong. Med initialerna BHD. Invändig läddika. Längd 41,5 cm, bredd 30,5 cm, höjd 22,5 cm.
Skador. Torrsprickor. Slitage. Nyckelskylt och lås saknas. Smärre lagning.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.