STOL, allmoge. Järvsö, Hälsingland, 1800-talets första hälft.
Originalmålad i blått. Sarg och ryggkrön med skuren dekor av rocailler och musselformation i rött och grönt. Svagt svängda framben, H-kryss. Lös, stoppad sits.
Slitage. Torrsprickor. Instabil. Senare sadelgjord.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.