GOLVUR, urtavla märkt "J Walker N Castle", 1700-talets andra hälft.

Stomme i mörkbetsad ek. Höjd ca 205 cm. Ett lod samt pendel medföljer.

Slitage. Sprickor, lagningar, skador. Renoverad och kompletterad. Ej funktionstestad, men fungerar enligt uppgift. Nyckel saknas.

Utropspris
2 000 SEK