Stomme i mörkbetsad ek. Höjd ca 205 cm. Ett lod samt pendel medföljer.
Slitage. Sprickor, lagningar, skador. Renoverad och kompletterad. Ej funktionstestad, men fungerar enligt uppgift. Nyckel saknas.