GRÖTTERRIN samt KANNA, flintgods, Göteborg, omkring sekelskiftet 1900.
Dekor av tomtar. Höjd ca 14- 16 cm.
Bruksskick. Krackelyrer. Färgbortfall. Missfärgningar. En ca 3 cm lång spricka vid kannans hänkel samt några lika stora sprickor på terrinen. Lagad lockknopp.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.