Örhängen med fasettslipad lila glas (paste)och markasiter. Skruv. Höjd 30 mm.
Broscher med pärlemor, fasettslipad glas (paste) samt markasiter och odlad pärla. Några med svenska stämplar, en stämplad Siam.
Längder ca 40-50 mm. Total vikt 85 gram.
Slitage. Anlupna.