Fanerad med valnöt. Tre lådor samt tre dörr ar med bakomliggande hyllplan. Bredd 179, djup 43, höjd 80 cm. Nyckel finns.
Slitage. Ställvis blekt. Repor. utskuret hål i bakstycke.