Silver / ställvis förgylld, innerboett i silver, ankargång, centrumsekund, total vikt 91 g, ca 1916.
Caliber 19 LB, Verknr 5653020, Boettnr 6045832
Ställvis bortfall av förgyllning. Repor. Fungerade vid testtillfället, funktion garanters ej.