Stommar av valnöt med rikt skuren dekor av bladverk. Nedåt avsmalnande ben med hörnfleuroner. Ryggbrickor med dekor av blomsterknoppar. Grön klädsel.
Slitage. Skador och lagningar. Omfattande spår av skadedjur. Restaurerade och kompletterade. Senare klädsel.