Mörkt fält med heratimönster. Ljusa hörnornament med polykromt mönster. Röd huvudbård med palmettmönster och blommor. Flertalet sekundärbårder.
Slitage, ställvis omfattande. Ställvis blekt. Lagningar. Fläckar.