Fanerad med teak. Vid sidorna skjutdörrar med bakomvarande hyllplan. Vid mitten utdragslådor. Bredd ca 191, djup ca 45, höjd ca 71 cm.
Bruks- och åldersbetinagt slitage. Några fanerskador. Fläckar.