Stomme i sten och metall. Dekor av blomsterfestonger och blomsterurnor. Krönande dekor av krans av eklöv och lagerblad samt pilbåge med koger. Emaljerad urtavla med arabiska siffror. Längd 23 cm, bredd 11 cm, höjd 39 cm.
Bruksskick. Lagningar. Sprickor i emaljen. Nagg. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.