BOK, Hushållsbok, gårdsfogde-instruktion, sundhetsbok & lanthushållning, tryckta 1731 & 1743

Eric Salander: Tilförlåtelig gårdz-fogde instruction, grundad i nödige mål på lag och kongl. förordn. eller Underrättelse för gårdz-fogdar och landt-hushållare.

Stockholm 1731. [16] + 370 sid. inkl. ”Bihang”. (Andra upplagan, den första utkom 1727.)

Om ”alla förrättningar wid godz och gårdar förefallande, såsom, om tienstefolck, arbetare, boskaps-skiötzel, stutterje, små-creatur, afwel, åker- äng- trä- och humblegårdz-bruk, tobaks-plantering, fiske, bygnad, husesyn, skog, swedjande, husgeråd, redskap, präste-rättigheter, ägor, hemman, torp, räntor, bönder, torpare, räkenskap, &c. Allom, som frälse- skatte- eller crono-gods, landtbruk och gårdar äga och skiöta til tienst och nytta författad, samt förbättrad och tilökt i denna andra edition.”

(Sammanbunden med:)

C. E. Dahlman:

Swenska red-dejan eller wälöfwada hushållerskan, huru den må skiöta och wårda den boskap och de foglar, som hon är answarig före, styra sina inne-syszlor, och draga omsorg för lin och hampa, kål och krydder. Dem af det hederwärda qwinnokönet til tienst, som sig om en sådan wetenskap i hushållningen bemöda. I stället för andra delen til herr Eric Salanders gårdsfogde instruction, vti möjeligaste korthet sammanfattad af K.D. Och med en bifogad tilökning eller en för alla menniskior wäl inrättad sundhets-bok.

Stockholm och Upsala 1743. 226 + [11] + 81 sid.

Hårt nött och smutsat samtida skinnryggsband med ställvis förlust av såväl pärmpapper som skinn på ryggen, svaga falsar, inlagan intakt men ngt fläckad och nött samt med någon enstaka marginallagning och gamla prydliga noteringar i bläck. Sist är medbundet två tidningsnummer varav ett söndrigt, Stockholms weckoblad för den 24 december (julafton) 1756 och för den 3 januari 1757, vardera ett blad.

Slitage.

Utropspris
2 000 SEK