SKRIVSKÅP, sengustavianskt, 1700-talets slut.

Fanerat med mahogny. Tudelat, överdel med två dörrar och bakomliggande låd och fackinredning, underdel med skrivklaff och bakomliggande låd och skåpinredning, fyra större lådor. Beslag av mässing. Bredd 137, djup 70, höjd ca 228 cm. Nyckel finns.

Renoverat och kompletterat. Skador. Slitage. Lagningar.

Utropspris
6 000 SEK