THEA LEONHARD, stol, "Nr 3/American", AB Nässjö Stolfabrik,1900-talets andra kvartal. Såld genom Blidners Möbler, Götebo
Målad. Spjälad genombruten rygg. Fast stoppad sits. Etikettmärkt. Sitthöjd ca 40 cm.
Smärre slitage. Färgbortfall.
Modellen avbildad i Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 72.