BOK, Andrea Pozzo: Prospettiva de pittori e architetti, Roma 1693

Klassiskt verk om perspektiv med magnifika träsnitt

Andrea Pozzo: Prospettiva de pittori e architetti. [...] Parte prima. In
cui s'insegna il modo più sbrigato di mettere in prospettiva tutti i
disegni d'Architettura. Del 1 (av 2).

Roma 1693. Folio. Totalt [111] blad inkl. 103 helsidesgravyrer, som
regel med förklarande text på motstående sida. (2 frontispiser + 1
översiktplansch över kolonnordningar enligt Palladio och Scamorzio + 100
illustrationer numrerade 1-100). Text på latin och italienska.

Hårt nött samtida pergamentband, ryggen skadad med förlust, nötta och
veckade för- & eftersättsblad, svaga falsar och ngt lös i häftningen,
titelsidan med rund stämpel för Collegium Lowenburgicum och en
gåvoinskrift i bläck daterad 22 juni 1768, sista textbladet nästan loss
och med arkitekturskisser i blyerts a tergo, liksom på eftersättsbladen.
Inlagan med smärre fingersmutsning och senare halvan av boken ngt mera
lagerfläckad och smutsad, någon enstaka marginalreva och -fläck.

Första upplagan, OBS: endast del 1 (av 2

Slitage.

Proveniens

Charles Koroly (Pittsburg 1946-2017 Nynäshamn). Koroly var scenograf och kostymtecknare, bosatt i Sverige sedan mitten av
1970-talet. Han var knuten till Dramaten 1985-1997 och arbetade bl. a. med Ingmar Bergman. Koroly tillldelades 1989 Expressens teaterpris. 2012 anordnades en utställning av hans kreationer på Dansmuseet, ”Korolys
kostymdrama”.

Utropspris
8 000 SEK