SLAGLÅSPISTOLER, ETT PAR, Mellaneuropa, 1800-talets mitt.

Oktagonala, damaskerade pipor. Rundad trästock. Beslag med graverad dekor. Kaliber cirka 14 mm. Pipans längd 10 cm, total längd 23 cm. Senare låda med tillbehör.

Senare låda och inredning. Smärre slitage.

Utropspris
1 300 EUR